Jedná se o předklad článku z angličtiny, publikovaný 17. 11. 2020 doktorem Jordanem D. Metzlem, lékařem sportovní medicíny s praxí u více než 20 000 klientů. Odkaz na původní článek v angličtině je pak na konci textu.

Cvičení po nemoci Covid-19? Začněte pomalu!

K poškození srdce a plic může dojít i po mírném průběhu tohoto onemocnění, což vede lékaře k doporučení, být velmi opatrný před návratem k tréninku.

Když se mě pacienti během posledních 20 let ptali na cvičení při rekonvalescenci z virového onemocnění, jako je třeba chřipka, dal jsem jim vždy stejnou radu: Poslouchejte své tělo. Pokud se díky cvičení cítíte lépe, jděte do toho.

Nemoc Covid-19 ale změnila můj názor.

Na začátku pandemie, když se počáteční vlna pacientů s Covid-19 začala zotavovat a klinicky zlepšovat, všimli jsme si s kolegy, že někteří z našich pacientů bojují s návratem na úroveň jejich kondice před nemocí. Někteří uváděli extrémní únavu a potíže s dýcháním, zatímco jiní měli pocit, jako by se prostě nemohli vrátit ke svému předchozímu fyzickému výkonu. Také jsme u nich začali pozorovat vyšší výskyt srdečních arytmií (než je obvyklé), který může oslabit srdce a ve vzácných případech způsobit náhlou srdeční zástavu. Objevovaly se také další komplikace, jako jsou krevní sraženiny.

Nejpřekvapivější ale je, že jsme tyto problémy také viděli u zdravých lidí s dobrou kondicí, kteří prodělali pouze mírné onemocnění a nevyžadovali hospitalizaci.

Jedna moje pacientka, 40ti letá cyklistka s nedávnými příznaky nemoci Covid-19, měla takové abnormální bolesti nohou, že vyžadovaly ultrazvuk, který ukázal téměř úplné zastavení průtoku krve kvůli arteriálním a venózním krevním sraženinám v obou nohách. Naštěstí je náš tým zachytil dostatečně brzy na to, aby se nerozšířily do plic, což by ji nakonec mohlo i zabít. Nedávno zemřela vysokoškolská studentka v Indianě s nemocí Covid-19 na krevní sraženinu, která jí právě odcestovala do plic. Jak se pandemie dál rozšířila, zjistili jsme, že riziko vzniku krevních sraženin je mnohem vyšší u lidí, kteří se virem nakazili.

Na začátku pandemie jsme se také s kolegy dozvěděli o ženě z New Yorku pracující v oblasti duševního zdraví, 30ti leté sportovkyni bez vážných zdravotních problémů, u které se objevily příznaky nemoci Covid-19. Její nízká horečka a další problémy zmizely, ale nadále se cítila jakoby „zpomalená“. Stejně jako jindy po prodělání nemoci si šla zaběhat, aby se cítila lépe. Zemřela při zástavě srdce. Zdá se, že měla nediagnostikovanou myokarditidu způsobenou nemocí Covid-19.

Nyní už víme, že po infekci korona virem je zvláště srdce v ohrožení. Studie publikovaná v lékařském časopise JAMA Cardiology zkoumala 100 mužů a žen v Německu, průměrného věku 49 let, kteří se uzdravili z nemoci Covid-19. U 78 procent byly zjištěny příznaky myokarditidy. Většina z nich byla předtím, než se nakazila, zdravá a neměla žádné zdravotní potíže. Menší studie vysokoškolských sportovců zotavených z Covid-19 zjistila, že 15 procent mělo známky zánětu srdce. Odborníci nadále hodnotí údaje týkající se srdečních rizik, aby pomohli lékařům lépe určit, kdy se mohou sportovci vrátit zpět do tréninku.

Jak pandemie dál pokračuje, slyšeli jsme nespočet příběhů elitních sportovců ve špičkové fyzické kondici, kteří se po nemoci Covid-19 snaží znovu dostat do formy. Více než tucet žen z amerického olympijského veslařského týmu, které se v březnu nakazily virem, popisovalo přetrvávající únavu ještě několik týdnů po nemoci. Rekreační sportovci, včetně běžců a triatlonistů, si během cvičení stěžovali na prodloužené respirační příznaky. Plicní problémy způsobené nemocí, včetně pneumonie, způsobovaly během cvičení potíže s dýcháním ještě týdny nebo měsíce po infekci.

Abychom pomohli pacientům se bezpečně vrátit k činnosti po mírné až středně závažné infekci Covidem-19, já a moji kolegové z nemocnice pro speciální chirurgii jsme zveřejnili soubor pokynů, založených na důkazech z existující lékařské literatury a našem neustále se vyvíjejícím chápání choroby. Naše pokyny pro „návrat k činnosti“ vyzývají k větší opatrnosti než v minulosti, a to na základě nepředvídatelné povahy toho, jak virus ovlivňuje každého člověka.

Každý, kdo trpěl závažným onemocněním nebo byl hospitalizován s nemocí Covid-19, by měl konzultovat se svým lékařem, zda je cvičení bezpečné. Ale i lidé, kteří měli mírné nebo žádné příznaky, by měli před opětovným cvičením přijmout preventivní opatření. Některá naše nová doporučení jsou:

  • Necvičte, pokud jste stále nemocní. Necvičte, pokud máte aktivní příznaky, jako je horečka, kašel, bolest na hrudi, dušnost v klidu nebo bušení srdce.
  • K cvičení se vracejte pomalu. I když jste měli jen mírné příznaky bez bolesti na hrudi nebo dušnosti, měli byste před návratem k cvičení počkat, dokud nebudete alespoň sedm dní bez příznaků. Začněte na pouhých 50 procentech normální intenzity. Doporučuje se postupný, po krocích a hlavně pomalý návrat k plné aktivitě.
  • Přestaňte cvičit, pokud se příznaky vrátí. Pokud se u vás po cvičení objeví příznaky, jako je bolest na hrudi, horečka, bušení srdce nebo dušnost, vyhledejte lékaře.
  • Někteří pacienti by měli před cvičením navštívit kardiologa. Pokud jste během nemoci pocítili bolest na hrudi, dušnost nebo únavu, měli byste před opětovným zahájením sportovní aktivity navštívit kardiologa. Podle toho, jak se cítíte, může váš lékař provést test na zánět myokardu.
  • Nechte se otestovat. Pokud máte příznaky nachlazení nebo chřipky, nechte se před návratem do cvičení otestovat na Covid-19. Pokud si myslíte, že jste mohli Covid-19 prodělat, test vám a vašemu lékaři může pomoci při rozhodování o bezpečném návratu k cvičení.

Pamatujte, že jako lékaři můžeme provádět testy, ale jenom vy znáte své vlastní tělo lépe než kdokoli jiný. Víte, jak se obvykle cítíte při chůzi po schodech, při běhu nebo při jízdě na kole. Pokud jste prodělali nemoc Covid-19, jsou pro vás tyto věci těžší? Vnímáte změnu svého těla? Pokud je odpověď „ano“, je důležité promluvit si se svým lékařem.

I když vám nikdy nebyla diagnostikována nemoc Covid-19, mějte na paměti, jak se cítíte. Mnoho lidí infikovaní nemocí Covid-19 ani neví, že jsou nakaženi, nebo mají pouze obecné příznaky, jako jsou gastrointestinální potíže, únava nebo bolesti svalů. Pokud se cítíte během cvičení bez energie, poslouchejte své tělo, raději zvolněte a poraďte se se svým lékařem.

Covid-19 je agresivní virus, který se snadno šíří a nese významnou morbiditu a mortalitu. Zejména srdeční riziko je u nemoci Covid-19 větší než u jiných virových onemocnění, proto má smysl se k činnosti vracet velmi opatrně.

Link na originální příspěvek -> Exercise After Covid-19? Take It Slow